Ortezy i stabilizatory
Czym są ortezy i stabilizatory?
Tego rodzaju wyroby medyczne powstały z myślą o wspomaganiu terapii lub leczenia pacjenta. Najprościej mówiąc ich działanie polega na biernym ustabilizowaniu miejsca, gdzie wystąpił patologiczny stan ruchomości. Pomagają ludziom w swobodnym poruszaniu się i zmniejszaniu bólu. Orteza na kolano albo orteza stawu skokowego wspomaga osoby dotknięte częściowym paraliżem. Ich tworzeniem zajmują się lekarze specjaliści oraz technicy. Dzięki takiemu wsparciu nawet przy częściowym paraliżu kończyny dolnej pacjent może odzyskać niemal pełen zakres ruchów. W znaczący sposób ułatwia to jego funkcjonowanie w życiu codziennym. Kołnierz ortopedyczny lub inny tego rodzaju stabilizator koryguje nieprawidłową postawę, co przyspiesza proces leczenia. Ortezy i stabilizatory w zależność od elastyczności odnajdą się w innych zadaniach. Przykładowo te o większej swobodzie ruchu przydają się sportowcom.
Rodzaje ortez i stabilizatorów
Podstawowym kryterium podziału jest miejsce, które jest stabilizowane przez orteze. Stablizatory również dzieli się na elastyczne i nieelastyczne. Różnica polega na ograniczaniu zakresu ruchu. Te elastyczne nie hamują w pełni ruchomości, co w konsekwencji pozwala na wykorzystywanie ich przy intensywnej pracy fizycznej. Stabilizatory i ortezy można podzielić na:
- ortezy odcinka szyjnego kręgosłupa (kołnierz ortopedyczny)
- ortezy stawu łokciowego (stabilizator na łokieć)
- orteza stawu skokowego
- orteza na kolano lub stabilizator na kolano (stawu kolanowego)
- orteza na rękę
- orteza na nadgarstek
- orteza na stopę
- orteza na kostkę
Zastosowanie ortez i stabilizatorów
Mechanizm ich działania pozwala na dociśnięcie powierzchni stawowych. Pobudza to działanie specyficznych receptorów odpowiedzialnych za czucie głębokie (proprioreceptory). Dzięki temu mózg otrzymuje informację o centralizacji stawu. Przekłada się to na zachowanie prawidłowego wzorca ruchowego stawu. Ortezy o większej elastyczności działają w nieco inny sposób. Zmniejszają one siłę mięśniową podczas ich eksploatacji np. przy treningu. Pozwala to na zminimalizowanie wystąpienia ryzyka przeciążeń oraz kontuzji.
Orteza czyli alternatywa dla klasycznego gipsu
Działanie stabilizatora i gipsu jest analogiczne. Oba wyroby medyczne stabilizują uszkodzone miejsce zapobiegając pogłębieniu się urazu. Określone uszkodzenia często wymagają innego podejścia. Lokalne złamania wymagają zwykle użycia sztywnego opatrunku na czas od jedno do dwóch miesięcy. W przypadku uszkodzeń o charakterze skrętnym lub przy zwichnięciu leczenie wygląda inaczej. Pełne zahamowanie mobilności ruchu w tym przypadku okazuje się nie tak skuteczne jak dynamiczna stabilizacja. Polega ona na zastosowaniu półsztywnej ortezy. Ortezy i stabilizatory posiadają kilka przewag nad standardowym gipsem. Przede wszystkim ograniczają one ryzyko wystąpienia wielu stanów patologicznych wynikających ze stabilizacji kończyny. Mowa tu o:
- zaniku mięśni
- nieprawidłowościach wynikających ze zbyt ciasnego założenia gipsu
- uszkodzeniach skóry
- ograniczeniu ruchomości stawów
Eliminacja tych zagrożeń wiąże się z coraz większą popularnością ortez. Zawdzięczają to dużo lżejszej konstrukcji oraz lepszej rekuperacji powietrza. Taki przepływ umożliwiają wywietrzniki oraz rękawy powietrzne. Są one również łatwiejsze w ściąganiu i zakładaniu. Dzięki temu higiena miejsca uszkodzenia staje się znacznie łatwiejsza. Proces zdejmowania nie naraża naskórka na uszkodzenie mechaniczne. Jedną z największych zalet stabilizatorów jest ich optymalizacja pod pacjenta. Liczne opcje dostosowania opatrunku pod jednostkę wspomagają leczenie. Zapobiegają one także wystąpienia powikłań naczyniowo- nerwowych. W ten sposób zaopatrzona kontuzja jest najlepiej przygotowana do rehabilitacji i gojenia.
Szeroki wybór produktów w sklepie!
Duża gama produktów w sklepie oferuje produkty dostosowane do indywidualnych wymagań. Konstrukcją produktów zajmowali się wyłącznie profesjonaliści. Lekarze ortopedzi oraz wyspecjalizowani w swoim zadaniu technicy. Jest to gwarancja najwyższej jakości!