Inhalatory i nebulizatory
Skuteczna metoda leczenia zaburzeń układu oddechowego
Powstałe myślą o leczeniu zaburzeń pracy układu oddechowego, inhalatory i nebulizatory pozwalają na wdychanie specjalistycznych roztworów, które pozytywnie wpływają na zdrowie pacjenta. Inhalacja i nebulizacja nie są tym samym – czym różnią się oba typy wziewania?
- Inhalacja – jest to proces, w którym potrzebny jest czynny wdech pacjenta, przez co jest mniej polecany dzieciom.
- Nebulizacja – tutaj wziewany jest roztwór w formie płynu, gdzie aktywnością pacjenta jest jego naturalny proces oddychania.
Nowoczesne urządzenia często oferują możliwość obu procesów, przez co ich działanie jest zmaksymalizowane.
Inhalatory i nebulizatory – rodzaje
W przypadku inhalatorów można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:
- Inhalator ultradźwiękowy – poprzez udział ultradźwięków tworzy aerozol, w którym zawarta jest odpowiednia dawka leku. Zaletami jest duża skuteczność działania i jakość aerozolu.
- Inhalator pneumatyczny – to przenośne lub stacjonarne urządzenie, które tłoczy powietrze. Pracuje ono dużo głośniej, jednak jest tańsze i można je stosować do wszystkich antybiotyków i glikokortykosteroidów.
Nebulizatory dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się sposobem wytwarzania aerozolu.
- Nebulizator pneumatyczny – generacja aerozolu następuje pod wpływem sprężonego gazu, którym zwykle jest powietrze. Wadą jest tutaj niewykorzystanie w pełni początkowej objętości płynu do nebulizacji.
- Nebulizator ultradźwiękowy – tutaj generacja następuje przy użyciu fali akustycznej. Rodzaj ten jest bardziej wydajny, ale tworzy większe cząsteczki roztworu wdychanego, przez co nie może być stosowany przy leczeniu dolnych dróg oddechowych.
- Nebulizator siateczkowy – inaczej zwany membranowym, rodzaj ten generuje aerozol poprzez wymuszone drgania o niskiej częstotliwości, dzięki którym roztwór przechodzi przez membrany. Modele te są bardzo wydajne i tworzą niewielkie cząsteczki, jednocześnie nie tracąc dużych dawek leku.
Inhalatory i nebulizatory – ogólne zastosowanie
Podawanie leków drogą wziewną ma w sobie jedną wielką korzyść – całkowicie omija układ pokarmowy, w którym część leków zostałaby stracona i gdzie mogłoby dojść do dodatkowych podrażnień. Jednocześnie substancje czynne mogą zacząć pracować szybciej.
Zastosowanie tych urządzeń jest niezwykle szerokie. Z ich właściwości skorzystać mogą:
- wszystkie osoby, które mają epizodyczne problemy z układem oddechowym,
- osoby, które cierpią z powodu przewlekłych schorzeń układu oddechowego,
- osoby zdrowe, które pracują i żyją w zakurzonych pomieszczeniach o niskiej wilgotności.
Warto wiedzieć, że dzisiejsza technologia pozwala na nebulizację nawet u osób z zaburzeniami koordynacji wdechowo-wydechowej, jak i u dzieci. W tym przypadku tworzone są specjalne inhalatory dla dzieci, które ułatwiają cały proces.
Inhalacje z soli fizjologicznej – kiedy warto je wykonać?
Jedną z najpopularniejszych substancji wziewnej w przypadku nebulizacji jest sól fizjologiczna. Jej stosowanie jest korzystne szczególnie w przypadku nieżytu nosa, jak i kaszlu. Jej zadaniem jest oczyszczenie i nawilżenie dróg oddechowych, przez co oddychanie jest pełniejsze i mniej utrudnione. Inhalacje te działają natychmiastowo, co jest ich szczególną zaletą. Sól fizjologiczna jest również korzystna podczas rozwijających się stanów zapalnych, pomagając zniwelować początkowe objawy i ułatwić przyswajanie leków działających bezpośrednio na przyczynę.
Inhalacja – ratunek na zatoki i katar
Inhalatory dla dorosłych i dzieci są metodami bezpośrednimi, przez co leki rozproszone w roztworze mogą zacząć działać natychmiastowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku kataru, jak i bólu zatok. Wdychany roztwór dostaje się głęboko do układu oddechowego, a zawarte w nim leki pomagają w zwalczeniu tych nieprzyjemnych objawów. Wziewne substancje, w porównaniu do leków doustnych, praktycznie nie wchłaniają się do krwi, przez co zminimalizowane zostają skutki uboczne.
Codzienne stosowanie inhalacji jest sposobem na zapewnienie sobie pełniejszego i głębszego oddechu, czego efekty można poczuć od pierwszego użycia. Metoda ta pomoże również alergikom i każdej osobie w czasie choroby. Zapraszamy do zakupu naszych urządzeń, które będą pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia!