Komfortowa łazienka dla osoby niepełnosprawnej jest bardzo ważna dla zapewnienia jej poczucia niezależności i godności. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jakie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, aby spełnić potrzeby osób z różnymi ograniczeniami. W tym staramy się przybliżyć kluczowe elementy, które powinny znajdować się w łazience dla osoby niepełnosprawnej.
1. Bezpieczeństwo i dostępność przede wszystkim
Zastanawiasz się jakie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, które mogą poprawić bezpieczeństwo w łazience? Przede wszystkim jeżeli rozpocząłeś projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej zwrócić uwagę na antypoślizgowe podłogi i maty, które zmniejszają ryzyko upadków. Mało, kto wybierając płytki podłogowe do łazienki sprawdza ich właściwości antypoślizgowe. W przypadku osób niepełnosprawnych naprawdę ma to ogromne znaczenie. Innym istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w łazience osobie niepełnosprawnej są poręcze i uchwyty montowane przy wannie, prysznicu czy toalecie, które pomagają w utrzymaniu równowagi, wstawaniu czy siadania a także ułatwiają poruszanie się po łazience stanowiąc dodatkowy punkt podparcia. Dodatkowo, warto mieć na uwadze temat oświetlenia w łazience. Powinno być dostatecznie jasne i równomiernie rozłożone, aby dobrze doświetlić miejsca użytkowane, uniknąć cieni i ułatwić orientację w przestrzeni.
2. Przystosowanie wanny i prysznica dla osoby niepełnosprawnej
Aby łazienka dobrze służyła osobie z niepełnosprawnościami, udogodnienia należy również wprowadzić w obszarze kąpielowym. Tutaj warto podzielić udogodnienia na użytkowników wanien oraz prysznica. W przypadku wanny, warto rozważyć montaż specjalnych siedzisk, ławek wannowych, które ułatwiają wejście i wyjście z wanny oraz zapewniają komfort podczas kąpieli. W przypadku prysznica, można zainstalować brodzik o niskim progu lub bezprogowy, co ułatwia dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich. Osoby niepełnosprawne najczęściej wybierają brodzik ze stali nierdzewnej, który jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Dla zachowania komfortu użytkownika powierzchnia prysznica powinna wynosić minimum 90x90 cm i spadku nieprzekraczającym 1-2%. Drzwi prysznicowe powinny być szerokie i łatwe do otwarcia, a zasłonki zastąpione szklanymi ściankami dla lepszej widoczności. Pod prysznic można zakupić różnego rodzaju taborety i krzesła prysznicowe - w różnych konfiguracjach: obrotowe, z dodatkowymi podłokietnikami, z oparciem lub bez.
3. Ergonomia toalety i umywalki
Toaleta i umywalka to znaczące obszary, które należy przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wysokość toalety powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika, a dodatkowe uchwyty zdecydowanie ułatwią korzystanie z niej. Istnieją również specjalne nakładki na sedes, które podnoszą wysokość siedziska, ułatwiając w ten sposób jego użytkowanie. Sprawdzą się one świetnie w przypadku osób, które mają problem ze wstawaniem z niższych siedzisk. Rozpoczynając projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej w kwestii należy koniecznie uwzględnić odpowiedni montaż umywalki. Umywalka powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, tak aby osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie się do niej dostać. Warto również wybrać model umywalki z płaską powierzchnią boczną, co pozwoli na postawienie na niej przedmiotów, takich jak mydło czy szczoteczka do zębów. Jest to szczegół, który znacznie poprawi funkcjonowanie podczas wykonywania podstawowych czynności. Baterie umywalkowe powinny być wyposażone w długie dźwignie, które są łatwe do obsługi przez osoby z ograniczoną sprawnością rąk.
4. Przechowywanie przedmiotów - udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Przechowywanie przedmiotów oraz miejsca odkładcze to również jeden ze znaczących elementów w łazience osoby niepełnosprawnej. Szafki i półki powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak aby osoba niepełnosprawna mogła sięgnąć po potrzebne rzeczy bez trudu oraz bez konieczności proszenia o pomoc. Dostosowanie miejsc do przechowywania przedmiotów ma ogromne znaczenie w kwestii zachowania samodzielności osoby niepełnosprawnej. Warto również zainstalować różnego rodzaju systemy organizacji przestrzeni, takie jak kosze czy przegródki, które pomogą utrzymać porządek i ułatwią szybkie odnalezienie potrzebnych przedmiotów.
Wiesz już, jakie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, które należy wprowadzić podczas adaptacji mieszkania lub domu dla osób niepełnosprawnych, jednak gdybyś chciał poznać ten temat bliżej, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie szerzej opisaliśmy temat urządzania łazienki dla osoby niepełnosprawnej:
Jak wyposażyć łazienkę dla niepełnosprawnych? Poradnik.