Fraud Blocker
Darmowa dostawa
dla zamówień powyżej 500 zł
Gwarancja jakości
zamawianych produktów
Szybka wysyłka
nawet w 24-48h!
Bezpieczne płatności
w 100% bezpieczne
  • Zaloguj się
    Zaloguj się
  • Zarejestruj się

 

Orteza kostki i stopy jako jeden ze stabilizatorów ortopedycznych

Jej zadaniem jest stabilizacja stawu, który uległ kontuzji. Ortezę można stosować, gdy staw potrzebuje stałego unieruchomienia w danej pozycji - także po złamaniach, zamiast opatrunku gipsowego, ale może być wykorzystywana też do częściowego unieruchomienia. Stabilizator zabezpiecza stawy po urazie, aby podczas codziennych czynności nie zwiększać kontuzji. 

 

Ortezy i stabilizatory - zastosowanie

Zastosowanie ortez i stabilizatorów zaczyna się od dania pacjentowi komfortu psychicznego przy ruchu uszkodzonym stawem do całkowitego unieruchomienia stawu. Orteza może być zastosowana w kilku sytuacjach: 

  • kiedy występuje konieczność pełnego unieruchomienia stawu, na przykład przy złamaniach 
  • podczas korekcji zniekształceń – zarówno nabytych w ciągu życia jak i tych występujących bezpośrednio po narodzinach 
  • kiedy należy kontrolować zakres ruchomości stawu 
  • przy niedowładach wiotkich i spastycznych 

Stabilizator wykorzystywany jest w takich sytuacjach jak: 

  • potrzebna jest jedynie lekka stabilizacja, przy zwichnięciach lub naderwaniach 
  • występuje potrzeba łagodnego odprowadzenia płynów z obrębu stawu lub kończyny 

Stabilizator prawie nie ogranicza zakresu ruchomości stawów – nie wyklucza z uprawiania sportów czy czynności życia codziennego. 

 

Orteza stawu skokowego – wybór ortezy po kontuzji 

W zależności od przebytej kontuzji stawu skokowego lekarz lub fizjoterapeuta zalecają dany typ ortezy. Przy wyborze sprzętu ortopedycznego warto jest przymierzyć kilka modeli, aby wybrać najwygodniejszy dla siebie. Pracownik sklepu z zaopatrzeniem medycznym zwróci uwagę na wagę osoby potrzebującej ortezy, jak również na to jak i gdzie ma być wykorzystywany sprzęt. Czy jest to zabezpieczenie tylko na czas treningu, czy potrzebna jest do przemieszczania się na zewnątrz, czy też noszona musi być przez cały czas rekonwalescencji. Oprócz tego ważne jest jak duży obszar musi zabezpieczać. 

 

Orteza kostki, stopy i śródstopia – komfort użytkowania 

Ortezy projektowane są tak, aby komfort użytkowania ich był jak największy. Są wykonane z materiałów przepuszczających powietrze lub mają specjalne wywietrzniki. Można je zdejmować, dzięki czemu dbanie o higienę jest łatwiejsze niż w przypadku gipsu. Mają stopnie regulacji, aby dopasować się do każdej osoby, która musi z nich korzystać. Orteza kostki, wykorzystywana jest kiedy doszło do urazu powodującego niestabilność stawu skokowego. W zależności od rodzaju kontuzji wybiera się miękkie lub twardsze, bardziej stabilizujące ortezy, które dodatkowo ograniczają zakres ruchomości stawu chroniąc go. Orteza stopy zabezpiecza delikatne kości w niej i odciąża je podczas chodu, stosowana jest także do korekcji ustawienia kości. Wpływa to na jakość chodu i utrzymywanie równowagi, a dodatkowo oddziałuje na przenoszenie sił podczas ruchu. Orteza śródstopia wpływa na ustawienie palców stopy. Wykorzystuje się ją na przykład przy złamaniach w obrębie śródstopia, ale także do korekcji ustawienia palców, dzięki czemu zmniejsza ból i odciąża stopę.