Fraud Blocker
Darmowa dostawa
dla zamówień powyżej 500 zł
Gwarancja jakości
zamawianych produktów
Szybka wysyłka
nawet w 24-48h!
Bezpieczne płatności
w 100% bezpieczne
  • Zaloguj się
    Zaloguj się
  • Zarejestruj się


Zadbaj o odpowiednią ilość tlenu dla swojego organizmu 

Wszystkie komórki organizmu człowieka wymagają stałego dostarczania tlenu. Stwierdzona niewydolność oddechowa jest stanem zagrożenia życia, w czasie którego w płucach dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej. W takim przypadku stosowana jest tlenoterapia - metoda leczenia oparta o zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego do płuc. 

Dzięki tlenoterapii możliwe jest dotarcie komórek tlenowych do zwiększonej liczby pęcherzyków płucnych, dzięki czemu przywracany jest optymalny poziom saturacji krwi. Współcześnie w placówkach leczniczych wykorzystywany jest koncentrator tlenowy, zbiornik z ciekłym tlenem bądź klasyczna butla tlenowa medyczna. 
 

Koncentratory tlenowe 

Koncentrator tlenowy jest urządzeniem szeroko stosowanym w tlenoterapii. Jego działanie oparte jest o pobór tlenu, po uprzednim oddzieleniu go od innych gazów znajdujących się w powietrzu atmosferycznym. Koncentrator stanowi znacznie tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie w stosunku do butli tlenowych. Omawiane urządzenia gwarantują jednocześnie stałą dostawę powietrza z nawet 96% stężeniem tlenu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje koncentratorów tlenu: stacjonarne i przenośne. Egzemplarze stacjonarne stanowią z całą pewnością wydajniejsze modele, jednak nie są pozbawione określonych ograniczeń. Do minusów zaliczane są zwiększone gabaryty urządzenia, a także konieczność ciągłego zasilania energią elektryczną. Koncentrator tlenu przenośny działa na analogicznych zasadach jak modele stacjonarne. W tym przypadku dostęp do zasilania zewnętrznego nie jest jednak warunkiem koniecznym, ze względu na wbudowaną baterię. Dodatkową zaletą jest pulsowe podawanie tlenu, przedłużające pracę urządzenia na pojedynczym ładowaniu. 

 

Tlenoterapia bierna i czynna - zastosowanie 

Jeżeli chodzi o leczenie tlenem, wyróżniane są dwie procedury. Są to: 

  • tlenoterapia bierna 
  • tlenoterapia czynna 

Tlenoterapia w domu najczęściej wykorzystuje procedurę bierną, opartą o wdychanie wzbogaconego powietrza przez tzw. wąsy tlenowe. W tym przypadku stosowane są m.in. opisane wyżej koncentratory. Technika czynna oparta jest o mechaniczne wtłaczanie mieszaniny gazów do dróg oddechowych. Oddech wymuszony stosowany jest wyłącznie w ciężkich przypadkach, kiedy pacjent pozostaje nieprzytomny bądź nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzać wymiany gazowej. W przypadku umiarkowanej niewydolności oddechowej, astmy bądź przewlekłej choroby obturacyjnej płuc z powodzeniem sprawdzi się tlenoterapia bierna. Respiratory w technice czynnej są szeroko wykorzystywane na Oddziałach Intensywnej Terapii Medycznej (OIOM) bądź w stanach zagrożenia życia pacjenta. 

 

Tlenoterapia - czy jest skuteczna? Dlaczego warto z niej skorzystać? 

Tlenoterapia hiperbaryczna bądź z wykorzystanie koncentratora tlenu stanowi jedną ze skuteczniejszych technik leczenia niewydolności oddechowej. Przystąpienie do tego rodzaju leczenia pozwala na znaczną poprawę sprawności psychofizycznej dzięki zwiększonemu dotlenieniu poszczególnych narządów. Usprawnieniu ulega jakość snu oraz ogólne zaburzenia oddychania. Stosowanie tlenoterapii pozwala również na znacznie zmniejszenie częstotliwości hospitalizacji. 

 

Tlenoterapia - leczenie w domu 

Tlen do domu jest jedną z częściej stosowanych technik leczenia, którą umożliwiają koncentratory przenośne. Wspomniane urządzenia powinny być niezbędnym wyposażeniem mieszkania w przypadku osób leżących, niepełnosprawnych bądź seniorów. Domowe koncentratory mobilne stanowią ułatwienie dla wszystkich osób posiadających problemy z przemieszczaniem się, pozytywnie oddziałując na ogólną jakość życia.